A messenger chatbottal folytatott beszélgetés, még ha tökéletesre hangolt, akkor is automatizált, és igen, egy robottal kell beszélgetnie a vevőnek. A helyzet az, hogy a chatbotnak nem feladata hosszú, ízes mondatokban társalogni a vevővel, hanem gyors, hatékony segítséget kell nyújtania.
Van, aki felhúzza magát azon, hogy egy automata üzenetküldő rendszer kommunikál vele, és nem egy hús-vér ember. Szerintünk sokkal hasznosabb, ha egy robottól a másodperc töredéke alatt megkapjuk a szükséges információt, mint percekig, szélsőséges esetben akár órákig várni, amíg telefonvégre kapunk egy ügyfélszolgálatos munkatársat.
Minden chatbotnak van egy átlátható, de “kötött” szabálya. Ha ezt hajlandó követni a felhasználó, akkor élvezni fogja a gyors és modern ügyintézést. Sokan a feketén-fehéren leírt felszólításra sem hallgatnak – pl: kattints a lenti gomra – , helyette küldenek egy értelmezhetetlen reakciót, amire a chatbotnak muszáj visszakérdeznie, vagy egy-két lépéssel visszaugrania egy korábbi szakaszhoz.
Egy ügyfélszolgálatos kolléga is visszakérdez, ha nem kap világos választ a vásárlótól, így a chatbottól sem várható el, hogy egy random GIF-ből következtetni tudjon a vevő gondolataira. Sajnos itt még nem tart a technika. Viszont, szerencsére a finomhangolásoknak köszönhetően olyan rendszereket építünk, ami széles spektrumon értelmezi a válaszokat, ezzel fokozva a felhasználói élményt.
Általában amúgy a gombos/kattintós chatbotok, amikben egyértelműen meg van mondva a felhasználónak, hogy mi a következő lépés, mit kell tennie, hogy eljusson oda, ahova szeretne sokkal jobban konvertálnak, mint a “begépelős verziók”. Viszont, ha nem sales/marketing fókuszú chatbotot készítünk, hanem a cél egy ügyfélszolgálati asszisztens beüzemelése, akkor egy NLP-re (Természetes beszéd felismerés – Mesterséges Intelligencia egyik formája) épülő áramkörös kolléga is pazarul tud működni.
Ha a te vevőidnek is pont egy ilyen rendszerre van szüksége, keress minket bizalommal!